Kot v mnogih drugih državah, tudi v Sloveniji izvajamo Nacionalno preverjanje znanja (NPZ) kot obliko zunanjega preverjanja znanja in doseganja učnih ciljev in standardov znanja.
Ob koncu drugega in tretjega vzgojno-izobraževalnega obdobja, torej ob koncu 6. razreda in ob koncu 9. razreda učenci rešujejo poseben izbor nalog, ki pokažejo, koliko obvladajo znanje, ki je predpisano z učnimi načrti posameznih predmetov. Nacionalno preverjanje znanja učencev poteka vsako leto praviloma v mesecu marcu oz. aprilu. Tovrstno preverjanje zagotavlja vsem učencem enake možnosti pri izkazovanju znanja. Dosežki so za učence koristni, saj pokažejo njihova močna področja, pa tudi tista, katerim bi bilo v prihodnje potrebno posvetiti več pozornosti. Nacionalno preverjanje znanja poteka za učence pod enakimi pogoji in ob istem času povsod v državi.
Rešitve učencev anonimno ovrednotijo zunanji ocenjevalci, šola, učenci in starši pa dobijo povratno informacijo po elektronski poti (ogled celotne pole s korekcijskimi znaki in številom doseženih točk).
Vsako šolsko leto ravnatelj pripravi izvedbeni načrt, ki je skladen s koledarjem NPZ, pripravljen s strani Državnega izpitnega centra, vse informacije so dostopne na njihovem spletnem mestu.
Nacionalno preverjanje znanja ob koncu 6. in 9. razreda je za učence od šolskega leta 2024/2025 dalje obvezno.
Več informacij o nacionalnem preverjanju znanja lahko dobite v šolski svetovalni službi in tukaj.